Vyhledat zájezd na mapě

Bhútán nazývaný také „Země hřmícího draka“ si dodnes uchoval pověst tajemného buddhistického království chráněného himálajskými velikány i svéráznou politikou svých panovníků, jimž se tak daří uchovat starodávné zvyky a tradice. I přes to, že způsob života mnoha Bhútánců se příliš neliší od toho, jak žili před staletími, země samotná zažívá nebývalý pokrok a velmi dobrých výsledků dosahuje také v hodnotách „hrubého národního štěstí“ – veličině, kterou dali světu právě Bhútánci.

Základní informace o Bhútánu

Oficiální název: Bhútánské království (Druk Gyalkhap).
Rozloha: 47 000 km2
Obyvatelstvo: 2, 3 mil. (odhad na červenec 2007)
Hlavní město: Thimpu (asi 90 000 obyvatel)
Státní zřízení: konstituční monarchie
Územní členění: 20 dznonkhag
Jazyk: dzongkha
Měna: 1 ngultrum (BTN); 1 indická rupie (INR); klikem na odkaz zjistíte aktuální kurz (1 USD = cca 38 BTN, 1 BTN = cca 0,6 CZK).
Náboženství: 75 % buddhisté, 25 % hinduisté.
Časové pásmo: GMT + 6; oproti ČR tedy +5 hodin v době zimního času a +4 hodin v době letního času.
Mezinárodni předvolba: +975
Doména: .bt

Zastupitelské úřady ČR pro Bhútán

Vízum do Bhútánu

  • Občané ČR:

    Platnost pasu nesmí přesahovat dobu pobytu v Bhútánu a musí mít 1 volnou stránku. Do Bhútánu je možné cestovat buď na pozvání vlády, anebo jako turista. Turisté musí cestovat pouze ve skupinách po předem připravených a zaplacených trasách s oficiálním turistickým průvodcem.

    Zažádat o vízum do Bhútánu se musí cca 30 dní předem, všechny žádosti o vízum spolu s kopií pasu musí být směrovány přes cestovní kancelář. Žadatel o vízum dostane od Bhútánské turistické centrály tzv. Visa Clearance, na jehož základě je cestující vpuštěn např. do letadla. Vlastní vízum je pak uděleno po příletu do Bhútánu. Je nutné mít s sebou dvě fotografie.

  • Ostatní: Všeobecně stejné náležitosti jako občané ČR, avšak doporučujeme si tyto informace ověřit. Ujistěte se také, prosím, zda země, která vám pas vydala, nemá vízovou povinnost s Bhútánem a případnými tranzitními zeměmi. Ušetříte si tím zbytečné problémy na hranicích.

Bezpečnost v Bhútánu

Bhútán je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni. Nejčastější formou trestné činnosti vůči cizincům v Bhútánu jsou drobné kapesní krádeže cenností, finanční hotovosti, dokladů a fotoaparátů, a proto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.

Celní předpisy Bhútánu

V Bhútánu je zakázán dovoz i vývoz narkotik, zbraní, pornografie. Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby – 2 kartony cigaret, 50 ks doutníků, max. 1,15 litru alkoholického nápoje - a 50 g zlata a 1 kg stříbra.

Platební karty a šeky

V Bhútánu existuje síť bankomatů (ATM), nicméně ty akceptují pouze kreditní karty vydané v Bhútánu. Platební karty jsou akceptovány v hotelech nebo v turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím. Jinde jsou karty nepoužitelné, nicméně rozhodně je doporučujeme mít s sebou jako finanční rezervu. Cestovní šeky můžete v Bhútánu bez problémů používat, mění je každá banka, ať už se jedná o USD či EUR.

Elektřina

Napětí je 230 V, kmitočet sítě 50 Hz. Zásuvky jsou v Bhútánu stejné jako v Indii – ryze indický typ. V každém pokoji se ale najde zásuvka, jež vyhoví naší jednoduché dvouvidlici (typ F). Zájezdy do Bhútánu jsou tedy „plně elektrifikované“, každý den je možnost dobíjet kameru, mobil, použít ponorný vařič apod.

Očkování do Bhútánu

Očkování doporučujeme proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu - například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

Spojení s domovem

  • Pošta- Pošty v Bhútánu jsou otevřené v pracovní dny od 9.00 do 15.00 hod. od března do listopadu a v zimních měsících do 16.00 hod. Pohledy lze koupit ve stáncích se suvenýry, známky na poště. Do ČR dojde zásilka z Bhútánu cca do tří týdnů.
  • Místní telefon- Telefonické a faxové spojení v Bhútánu je dostupné jen na hlavních turistických trasách. Mezinárodní spojení je možné uskutečnit pouze z těchto měst: Paro, Thimphu, Bumthang, Mongar a Tashigang.
  • Mobilní  -  Čeští mobilní operátoři NEMAJÍ roaming s bhútánskými operátory.
  • Internet - je v Bhútánu k dispozici v každém hotelu zdarma nebo za malý poplatek.

Fotografování a filmování v Bhútánu

Fotografovat je v Bhútánu možné všechny památky až na několik výjimek (např. interiéry některých chrámů a klášterů). Ceny klasických filmů jsou srovnatelné s cenami u nás (i o něco levnější), ceny diafilmů jsou naopak vyšší a ne vždy se dají sehnat. Je také dobré se zásobit dostatečným počtem kazet do videokamery a karet do digitálních fotoaparátů, jejichž sehnání, zejména určitých typů, může být problematické.

Bhútánská mentalita

Před cestou do Bhútánu, resp. do celé Asie je nezbytné uvědomit si rozdíl mezi mentalitou orientální a naším „evropským“ způsobem myšlení. Běh myšlenek lidí z Východu je pro nás často nepochopitelný. Zejména jejich pojetí času nám může působit značné potíže. Řekne-li Asiat „za hodinu“, může to znamenat, že za hodinu, ale také za dvě či tři, vždyť co je hodina oproti věčnosti… Proto ne vždy je možné přesně dodržet časový plán a program je třeba neustále přizpůsobovat.
Každý turista-cestovatel by ale měl mít neustále na paměti, že on je v zemi hostem a on by tedy měl akceptovat místní způsob života a přizpůsobit se místním zvykům.

Stravování v Bhútánu

Místní jídla se skládají hlavně z rýže a brambor. Nejsou pálivá tak jako jídla indická nebo čínská, ale často jsou silně kořeněná paprikou nebo feferonkami. Běžně se v Bhútánu podává maso vepřové, hovězí a drůbeží, v zimě i jačí a v neposlední řadě také ryby. Velice oblíbený je pečený pstruh.

V sezóně se prodává výborné ovoce. Velmi populární jsou také houby – hřiby, bedly. Bhútánské národní jídlo se jmenuje ema datse - zjednodušeně řečeno jde o naše beraní rohy v omáčce z taveného sýra.

Doporučuje se pít vodu z uzavřených lahví, které se prodávají ve větších městech. Bezpečný je i sladký čaj s mlékem a ovocné džusy. Při slavnostních příležitostech se nabízí čaj s máslem.

V Bhútánu není k dostání zrnková káva, pouze Nescafé. Alkoholické nápoje nabízené v Bhútánu jsou místní provenience (čang, ara, tomba, whisky, džin, ovocné brandy, rum). Lze nakoupit několik druhů místního piva i zahraniční značky z místních nebo indických pivovarů.

Klima v Bhútánu

Bhútán patří mezi země s monzunovým klimatem – pravidelné vydatné deště přicházejí v rozmezí měsíců července a září. Území Bhútánu lze rozdělit do tří hlavních klimatických oblastí, i když obecně můžeme říci, že teploty závisí především na nadmořské výšce.

Na vlhkém, subtropickém jihu dosahují v létě místy teploty až 40 °C, ale většinou jsou po celý rok poměrně vyrovnané. Také roční úhrn srážek v této oblasti několikanásobně převyšuje jejich množství v jiných částech země.

Centrální část Bhútánu spadá do mírného pásma s příjemnými teplými léty a chladnými zimami, kdy teploty spadají lehce pod bod mrazu.

Na nejzazším severu, v podhůří Himálaje, jsou vrcholky pokryty vrstvou sněhu po celý rok a většina srážek zde spadne právě ve formě sněhu.

Klimatická tabulka
Průměrné nejvyšší denní teploty [°C] - 1. řádek
Průměrné srážky [mm] - 2. řádek

Měsíc
/Město

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

XI.

XII.

Thimpu

12

14

16

20

22

24

19

15

23

22

18

14

Paro

9

13

14

18

23

25

27

25

23

19

14

11

Punakha
161921242731323130282215

KAM DÁL?

Zajímavá místa – Historie – Kuchyně – Náboženství – Jazyk – Poznávací zájezdy

Pojeďte tam s námi
Nevybrali jste si? Nevíte si rady?

Napište nám

Formulář vyžaduje schválení cookies pro cílení a reklamu, protože je chráněn pomocí reCAPTCHA, a jeho použitím souhlasíte s ochranou osobních údajů and podmínkami užití společnosti Google.

Zde si můžete prohlédnout náš aktuální katalog.
Newsletter

Chcete pravidelně dostávat naše novinky? Zaregistrujte se zde!

Archiv newsletterů