Výběr zájezdu

 

Další služby

Články

Cestovatelské články o zemích a jednotlivých destinacích třeba pro inspiraci na příští dovolenou...

Čína: tlusté děti versus důchodci v kondici

ČampasakČínský prcekKdyž se řekne Čína a zdravý životní styl, většině z nás se vybaví tradiční čínská medicína, cvičení bojových umění, případně dechové techniky qigong (čchi-kung). Mnozí také už sami zkusili čínskou reflexní masáž, pijí zelený čaj a možná ochutnali i kořen žen-šenu. Na druhou stranu v poslední době často slýcháme i o znečištěném životním prostředí čínských velkoměst a závadných potravinách prodávaných na čínském trhu. Jaký přístup ke zdraví tedy Číňané zastávají?

Číst celý článek


Preah Vihear - nejohroženější památka v Asii

Preah VihearDůvodů, proč se náš průvodce Václav Macek vydal k chrámu Preah Vihear, bylo několik. Je považován za klenot mezi angkorskými památkami a jak sám říká, chyběl mu ve „sbírce“ navštívených chrámů. A také ho zajímalo, jak je to v této oblasti vlastně s napětím mezi Kambodžou a Thajskem, o němž proniknou zprávy čas od času i do českého zpravodajství.

Číst celý článek


Magický Wat Phu – kolébka Khmérů

ČampasakAreál chrámu Wat PhuNení tak úplně lehké vysvětlit někomu, kdo v jižním Laosu zatím nebyl, jak magickým místem je lokalita starého khmerského chrámu Wat Phu. Vždyť z kamenných staveb, které tu kdysi stály, zbyly dávno už pouhé ruiny, hlavní schodiště se rozpadá, a ani fotoaparát jako by tu neměl nějaký výrazný bod, kterého by se zmocnil, aby zachytil zvláštní atmosféru místa.

Číst celý článek


Číňané a Češi

Čínský mužJaké jsou kulturní rozdíly mezi námi a Číňany? Co nás spojuje a v čem jsme jiní? Představy průměrného Čecha o Číně a Číňanech, utvářené převážně pod vlivem zpráv z evidentně zaujatých médií, popř. doplněné četbou beletrie (ať už se jedná o díla z per zahraničních nebo i čínských autorů – převážně ovšem z řad disidentů a v Číně samotné zakázaných autorů), bývají obvykle zatíženy mnoha předsudky a stereotypy.

Číňané a Češi – celý článek


Mughalové - velcí indičtí vládci, mecenáši umění i zajatci hašiše

Tádž MahalCo se vám vybaví, když se řekne „Indie“? Jsou to krásně zdobené paláce? Rozlehlé geometrické zahrady? Či výborná indická karí? Za to vše vděčíme Mughalům – vládnoucí dynastii, která hrála v dějinách indického subkontinentu naprosto jedinečnou roli.

Mughalové – celý článek


Mosty v Kambodži se staví na půl roku i pro celá pokolení

Bambusový mostNení most jako most, jakkoli jejich účel je stejný. Existují mosty visuté, zavěšené, obloukové, trámové, pohyblivé… z trvalých i krátkodobých materiálů. Třebaže v jihovýchodní Asii se nikdy nerozmohlo budování mostů pro ryze estetické účely, jako třeba v čínské zahradní architektuře, i zde můžeme narazit na řadu zajímavých, ba kuriozních mostů. Tentokrát se podíváme do Kambodže.

Mosty v Kambodži – celý článek


Šrí Lanka: Nebeské sídlo na skále - Sígirija

SígirijaNa ostrově Cejlon, proslulé Perle Indického oceánu, bychom stěží mohli nalézt spektakulárnější místo, než je Sígirija. Působí až neuvěřitelně, že někoho před jeden a půl tisíci lety mohlo vůbec napadnout vystavět si královské sídlo na vrcholu skály vyčnívající jako velký monolit zhruba dvě stě metrů nad okolní krajinu.

Šrí Lanka: Nebeské sídlo na skále - Sígirija – celý článek


Penang – voňavá perla Orientu

Mešita v PenanguV Malajsii je několik míst, která byla a dodnes zůstávají pro historii této země zásadní. Jedná se například o Melaku a Penang, obě místa byla v roce 2008 zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. Mezi těmito oblastmi odpradávna panuje atmosféra vzájemného lehkého popichování a přátelského škádlení.

Penang – voňavá perla Orientu – celý článek


Co víte o indické kuchyni?

Indická hostinaIndická kuchyně patří bez diskuze mezi velikány, ať už v rámci Asie samotné, nebo dokonce i v celosvětovém měřítku. Velké popularitě se těší i u nás, v zemi, kde si 80 % populace pod pojmem „koření“ představí sůl a pepř, v lepším případě možná ještě kmín či sladkou papriku.

Co víte o indické kuchyni? – celý článek


Předvánoční horečka v Asii

Vánoce v SaigonuKaždoročně už od začátku prosince zažíváme šílenství. Vrcholí shánění dárků pro naše nejbližší, pečení cukroví a celkové přípravy našich domácností na onen den, kdy se rozsvítí svíčky a prskavky na vánočním stromečku a my všichni zasedneme ke sváteční tabuli. Marně si klademe otázku, kam se ztratil onen klidný a příjemný duch Vánoc a kdy se vlastně přetavil v jedno velké konzumní šílenství. Může se to zdát zvláštní, ale tento trend se nevyhnul ani Asii. No posuďte sami, jak dalece se tamní předvánoční bláznění liší od toho našeho.

Předvánoční horečka v Asii – celý článek


1200 let v sedě: obří Buddha v Leshanu

Symbol Singapuru - MerlionLeshan 乐山 je dnes statisícové město v provincii Sichuan. Protéká jím líná řeka Min a divoká řeka Dadu, po které se dříve plavilo dřevo vytěžené na svazích západosichuanských hor. Na ostrohu proti soutoku obou řek stojí od nepaměti klášter. V 8. století pojal jeden z mnichů tohoto kláštera myšlenku vytesat ve skále proti soutoku obří sochu Buddhy, která bude ochraňovat plavce na Dadu. Dílo započal v roce 713, dokončeno bylo o 90 let později.

1200 let v sedě: obří Buddha v Leshanu – celý článek


 

Lebaran aneb konec ramadánu po indonésku

Symbol Singapuru - MerlionKdyž jsem před téměř pěti lety poprvé vstoupila na indonéskou půdu, právě začínal postní měsíc ramadán. Tehdy mě čekal rok studia indonéského jazyka v Bandungu na západní Jávě. Sice jsem zaznamenala, že označení Paris van Java, jak se městu začalo říkat v době holandské nadvlády, už k dnešní moderní, a přitom zanedbané metropoli v horách moc nesedí, a že možností, kde se přes den lze najíst, moc není, přesto jsem si na nějaká větší omezení stěžovat nemohla. Pak se blížil Lebaran, dvoudenní svátek, který ukončuje půst.

Lebaran – celý článek


Singapur - země, kde plivat je stále ještě zakázáno

Symbol Singapuru - MerlionSingapur buďto milujete, nebo jej nesnášíte. Nějaký názor na něj si ale vytvoříte docela jistě. Lví město, jak je Singapur také někdy označován, se namnoze vymyká obecným představám a stereotypům, jež se s asijským kontinentem často (a mnohdy oprávněně) pojí. Nesetkáme se zde s volnějším přístupem k času, ke spolehlivosti služeb či s laxnějším přístupem k hygieně, jak bychom mohli být zvyklí z některých jiných asijských zemí.

Singapur – celý článek


Tibet – džípem po dálnici přátelství

Tibetské panoramaKdyž se řekne Tibet, většina lidí si představí tajemnou nepřístupnou zemi ze starých cestopisů Hedina či Cybikova, kteří s karavanami jaků a oslů putovali přes nedozímé planiny a nepřístupná horská sedla celé týdny a měsíce. Tibet se od jejich dob značně změnil, i když hory a pláně jsou tam stále a i tu romantiku a tajemno si zde může každý najít.

Tibet – džípem po dálnici Přátelství – celý článek


Vietnamský zelený čaj

Sklizeň čajeVe Vietnamu je velice oblíbený zelený čaj. Pokaždé když přijdete k někomu domů, na úřad, kamkoliv na návštěvu, pobídnou vás posadit se a nabídnou vám šálek zeleného čaje. Je to takový zvyk. Až poté se vás zeptají, jaký je důvod vaší návštěvy. Setkáte se s tím nejvíce v severním Vietnamu, ve střední a jižní části země se totiž čaj pije méně.

Vietnamský zelený čaj – celý článek


Nejstarší "New Age" najdeme v Nepálu

Symbol Singapuru - MerlionTo, že ledaskde v Asii existuje v jediné zemi několik různých náboženství vedle sebe, je notoricky známý fakt. I v rámci této „jednoty v rozmanitosti“, jak hlásala dávná formulka jak amerických Indiánů, tak taoistických věřících jihovýchodní Asie, je ale Nepál unikátní. Amalgám několika věr, probíhajících jaksi paralelně v rámci života téměř každého jednotlivého věřícího, nemá obdobu ani v sousední Indii ani u souseda z druhé strany – Tibetu. Proč tomu tak je?

Nejstarší "New Age" najdeme v Nepálu – celý článek


Íránská kuchyně s příchutí antické Persie

Kebab s šafránovou rýžíÍrán... Co se vám vybaví? Možná něco málo o Persii ze školních lavic, Persepolis a řecko-perské války. Z moderních dějin pak Perský záliv, další války a současná situace s vládnoucí teokracií. Vcelku nic z toho nenaznačuje, jakou by měl cestovatel očekávat kuchyni...

Íránská kuchyně s příchutí antické Persie – celý článek


Íránská kuchyně II.

Kebab s šafránovou rýžíDruhý díl článku o nám neznámé perské kuchyni vám představí další zajímavé informace, tentokrát hlavně o původu některých surovin a jejich využítí. Například - odkud pochází šafrán a co to vlastně je? A slyšeli jste už někdy o tlustoocasých ovcích?

Íránská kuchyně II. – celý článek


Náboženství a víra v Indonésii

IndonésanStejně jako indonéské souostroví nabízí pestrost etnickou a kulturní, skrývá rozmanitost i v náboženství a víře místních obyvatel. Jsou určité zákony a pravidla, jimiž se Indonésané v oblasti náboženství musí řídit, k tomu je ovšem třeba počítat ještě s tradicemi, původním animismem a kulturními záležitostmi, jež mají na náboženství místních vliv...

Naboženství a víra v Indonésii – celý článek


Thingyan – vodní svátky buddhistů

Barmská dívka polevá při oslavách thingyanuV Barmě, jedné z nejsilněji buddhistických zemí světa, se přibližně ve stejném období, kdy u nás slavíme svátky jara – Velikonoce, můžeme setkat se svátkem thingyan, který západní turisté často nazývají „vodní festival“.

Thingyan – vodní svátek buddhistů – celý článek


Filipínské Velikonoce

UkřižovanýV Asii je jen málo zemí, kde se ke křesťanství hlásí významnější menšina obyvatel, nebo kde je dokonce majoritním vyznáním. Jednou z těchto zemí jsou Filipíny, původně španělská a později americká kolonie. Velké slavnosti, procesí a pevná víra v Ježíše Krista se stala nedílnou součástí místní kultury. Filipínci navíc původní víru rozvinuli a přizpůsobili ji místnímu chápání a zvyklostem.

Filipínské Velikonoce – celý článek


Perský nový rok - Nourúz

V den jarní rovnodennosti našel své pevné místo asi největší íránský svátek Nourúz. Jde o oslavu nového roku a jeho významu odpovídají i přípravy na něj. Jeho tradice sahá do doby před příchodem islámu a v mnohém si nezadá s našimi Vánocemi.

Perský nový rok - Nourúz – celý článek


Hólí, indický svátek barev

Vánoce v Malajsii

Mezi nespočetnými indickými svátky zaujímá zvláštní místo hólí. Je to svátek příchodu jara, známý také jako „svátek barev“. Proč tento svátek vznikl a jak probíhá?

Hólí, indický svátek barev – celý článek

 


Jak se slaví Vánoce v Asii?

Vánoce v Malajsii

Zdá se vám, že Asie a Vánoce nejdou moc dohromady? Budete se divit, jak rozličnými způsoby se křesťanský svátek slaví v zemích, jimž není tato tradice tak docela vlastní. A nutno podotknout, že mnohé z nich se od západního pojetí až tolik neliší. Na následujících řádcích se dozvíte, kterak slaví vánoční svátky obyvatelé Číny, Singapuru, Filipín nebo třeba Malajsie. 

Vánoce v Asii – celý článek


Chlebovník, jackfruit nebo durian?

Durian

V tropickém a subtropickém pásu Asie roste celá řada různých druhů ovoce, o nichž mnohdy u nás ve střední Evropě nemáme ani tušení. I když naše povědomí o exotickém ovoci pomalu roste, někdy pro nás může být obtížné rozlišit některé druhy. Takovým příkladem jsou i chlebovník, jackfruit a durian.

Chlebovník, jackfruit nebo durian? – celý článek


Kuchyně tisíce ostrovů

Chrám Taman Ayun na ostrově Bali

Indonésie je největším souostrovím na světě. Není proto divu, že v průběhu staletí vstřebávala vlivy mnoha národů, jež se tu objevovaly. Během dlouhých let kotvily u indonéských břehů arabské, indické, portugalské, čínské či holandské posádky. Původní pokrmy se tak přizpůsobovaly místním chutím, až získaly vlastní ryze indonéský ráz.

Indonéská kuchyně - celý článek


Gurmánská pokušení za Velkou zdí

Vepřové nudličky s pórkem

Už jste někdy ochutnali lilek na černo, vepřová žebírka na rýžovém víně, smažené lotosové oddenky, „tisíciletá“ vejce nebo pečené holuby na hongkongský způsob? Ne? A kde že se taková labužnická pokušení podávají? Přece v Číně, jedné z nejslavnějších gurmánských oblastí světa.

Čínská kuchyně - celý článek


Pronikněte do tajů vietnamské kuchyně

Krevetová polévka

Vietnam nabízí kromě mnoha dalších cestovatelských zážitků i ty gurmánské. Jako celá kultura Vietnamu je i místní kuchyně výrazně ovlivněna Čínou, ale za dlouhá staletí se přizpůsobila místním podmínkám a chutím. Oproti čínské kuchyni je méně mastná a díky snadnému přístupu k moři plná ryb a darů moře.

Vietnamská kuchyně - celý článek


Indie: Khadžuráho, erotika tesaná do kamene

Khadžuráho - kámasútra v kameni

Na indické poměry malá vesnice (má asi 20 000 obyvatel) Khadžuráho (खजुराहो, Khajuraho) leží v severoindickém státě Madhjapradéš asi 600 km jihovýchodně od Dillí. Celkem nenápadná vesnice však každý rok přiláká tisíce turistů...

Khadžuráho - celý článek


Pojištění zájezdu – ano, či ne?

Úraz před odjezdem na dovolenouV dnešním článku se tentokrát nezaměříme na žádnou turistickou destinaci, ale podíváme se zblízka na praktickou otázku – zda si k zájezdu objednat tzv. připojištění stornopoplatků, nebo ne. Cílem tohoto článku není přesvědčovat vás, abyste si pojištění zajistili. Nejsme motivováni ani provizí z pojistného, ani samotnými pojišťovnami. Chceme vám pouze předložit více informací o této možnosti. Rozhodnutí necháváme vždy na vás.

Pojištění zájezdu – ano, či ne? – celý článek


Zeď dlouhá deset tisíc mil

Opravdu dlouhá Dlouhá zeď

Po dlouhá staletí musely říše v údolích čínských řek čelit nebezpečí nájezdu kočovných kmenů ze severu. Proto již císař první centralizované čínské říše propojil již existující obranné zdi jednotlivých státečků v mohutnou jednolitou zeď táhnoucí se napříč severní Čínou, která měla jeho říši před nájezdníky ochránit. Vznikla tak největší stavba světa, jež dnes přitahuje návštěvníky celého světa.

Velká čínská zeď - celý článek


Vietnam: Zátoka zanořujícího se draka

Opravdu dlouhá Dlouhá zeď

Asi 150 km východně od Hanoje se nachází jeden ze sedmi přírodních divů světa, mezi něž byl v roce 2011 zařazen určitě právem. Mnozí znají tajemnou atmosféru Zátoky z filmu Indočína s Catherine Deneuve v hlavní roli. Dnes ji nevynechá žádný turista, který se vydá na cestu do Vietnamu.

Zátoka Halong - celý článek


Loutkové divadlo JV Asie

Vodní loutkové divadlo, Vietnam

Oblast jihovýchodní Asie byla během tisíciletí vystavena zejména dvěma dlouhodobým kulturním vlivům: indickému a čínskému. Tvořivý duch obyvatel tyto zdroje přeměnil do originálních forem, které obohatily světové loutkové divadlo o řadu skvostů. My se podíváme zejména na fenomén loutkového umění v Barmě, Indonésii a Vietnamu.

Loutkové divadlo JV Asie - celý článek


Yangshuo: do krajiny čínské pohádky

Výhled na krajinu

Možná jste se už někdy setkali s romantickými snímky homolovitých kopečků strmě vystupujících skoro až nepřirozeně z jinak rovné krajiny, plné svěžích zelených políček a tropické vegetace. Mohly to být fotografie fotografii z okolí jihočínského městečka Yangshuo (čti Jangšuo), které v posledních letech zažívá nebývalý turistický rozmach.

Yangshuo - celý článek


Luang Phrabang, čili Zlaté město

Luang Phrabang

Historické město s asi 40 tisíci obyvatel se nachází v hornaté oblasti severního Laosu. Od roku 1995 je zapsáno v seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Má neodolatelný šarm, který si získá každého návštěvníka. Kouzlo městu dodává i malebná krajina v okolí s vrcholy čnícími i nad 1200 m n.m.

Luang Phrabang - celý článek


Panda červená

Panda červená

Symbolem všech ohrožených druhů zvířat je slavná panda velká. Její menší a méně známá příbuzná - panda červená - bohužel také patří na seznam ohrožených zvířat. Protože nemá tak mlsný jazýček jako panda velká, je s ní o něco méně "starostí". Pandu červenou tak chovají zoologické zahrady po celém světě včetně šesti ZOO v České republice... 

Panda červená - celý článek

Barma (Myanmar) - Pagan

Pagan v podvečer

Stěží bychom v Barmě našli více fascinující místo než Pagan. Na rozloze zhruba 40 km2 stojí v rovinaté krajině stovky chrámů, svatyní a pagod.
Obvykle se uvádí, že jich tu je přes dva tisíce, avšak odhady tvrdí, že před rokem 1975, kdy byla oblast postižena silným zemětřesením, se jich dalo napočítat bezmála...

Pagan - celý článek


Indie křesťanská

Stará Góa

Po celá staletí se na rozlehlém území dnešní Indie rodily a zanikaly různé říše. Dodnes jsou na první pohled viditelné rozdíly mezi různými částmi Indie – jazykové, etnické, kulturní i náboženské. Portugalská, francouzská a britská přítomnost zanechala hluboké stopy v mnoha oblastech života Indie. Křesťanství je jednou z nich a právě na indickém jihu se projevuje nejzřetelněji ze všech regionů celého subkontinentu.

Indie křesťanská - celý článek


Írán: slavná Persepolis

Persepolis - síň sta sloupů

V Íránu, zemi s islámským šíitským režimem, žijí v rozporu s našimi představami přátelští lidé, kteří hrdě představují svoji zemi jako historickou Persii, jež byla kdysi spíše součástí evropské civilizace. Jednou z naprosto unikátních památek je Persepolis, neboli "město Pársů", jak jej nazvali staří Řekové.

Írán: Persepolis - celý článek


Taiwan - Formosa, neboli Nádherný ostrov

Pohoří Alishan

Správně bychom měli hovořit o Čínské republice na Taiwanu. Ta zahrnuje 86 ostrovů o celkové rozloze 40 000 km2. Dominantní mezi nimi je Taiwan (Tchaj-wan), dlouhý 400 km a široký maximálně 144 km, oddělený od pevniny necelých 200 km širokou Taiwanskou úžinou.

Taiwan - celý článek


Tibet - Lhasa a okolí

Lhasa

Lhasa má něco přes 100 000 obyvatel, z nichž v dnešní době už asi jen třetinu tvoří Tibeťané, zbytek jsou Číňané. Městu dominuje Potala – bývalé sídlo dalajlamů, které dříve leželo asi dva kilometry od města. Dnes je zcela pohlcena „moderní“ čínskou zástavbou, a nachází se tak přímo ve městě. Západní část Lhasy přestavěli Číňané ke svému obrazu betonových staveb, východní část si stále ještě uchovává alespoň ostrůvky původní tibetské kultury.

Lhasa a okolí - celý článek